Bratislava 22. októbra (TASR) - Strana Smer-SD vyhrala parlamentné voľby štyrikrát za sebou a nehanbí sa, že má ambíciu vyhrať aj piatykrát.
"Sme garantom politickej stability, sme vo veľmi dobrej kondícii. Stále sa rozpadajúce pravicové strany nás poučujú, čo je a čo nie je sociálna demokracia, či politológov, ktorých prognózy nikdy nevyjdú. Ešte sme ani nevznikli a už sme mali zaniknúť, ale my sme tu 17 rokov," povedal Fico.
Zároveň sa pýtal, či je normálne, aby na čele opozičnej strany stál človek v minulosti napojený na mafiu. Podľa premiéra totiž hrozí, že ak sa nebude takýmto veciam brániť, tak po roku 2020 budú takéto strany plne legitímne a budeme svedkami totálneho rozkladu politického systému.
"My sa hlásime k základným ľudským právam. Sme demokrati a budeme za demokratické princípy bojovať. Rešpektujeme iný svetonázor, napr. s liberálmi zdieľame svetonázorovú toleranciu, ale my sme predovšetkým sociálni demokrati, a preto nemôžeme zostať iba pri obhajobe prvej generácie ľudských práv," konštatoval premiér.
R. Fico: Každá sociálna demokracia má svoje osobitosti, tie musíme rešpektovať
Podľa Fica dozrel čas, aby strana pripravila nový politický program, ktorý bude reagovať na nové skutočnosti doma aj vo svete. "Chceme ho predstaviť na sneme v decembri 2017," avizoval s dôvetkom, že hlavnou myšlienkou musí byť silný, spravodlivý sociálny štát.
"Musíme si odpovedať na otázku, či robíme všetko na podporu silného sociálneho štátu. To je prvá otázka, na ktorú musíme nájsť odpoveď v našom novom programe. Druhá je, či sme dostatočne úspešní pri presadzovaní alternatívy rozvoja. A tretia otázka znie, či je našou prioritou tvrdo pracujúci človek, ktorý rešpektuje pravidlá. Rozumie nám tento človek?" pýtal sa Fico a odkázal, že strana si musí povedať, kto je jej cieľ, lebo nemôže priťahovať všetkých voličov.
Premiér komentoval aj prítomnosť médií na dnešnej konferencii. "Neviem o tom, že by nejaká programová konferencia pútala takú pozornosť médií ako táto. Budem predstierať, že je tomu tak, lebo iné strany nič podobné nerobia. Ale aj preto, že sme úspešný politický subjekt, ktorý nemá štyroch členov a na ktorého čele nestojí líder v minulosti prepojený na organizovaný zločin," podotkol.
Za úspechy politiky Smeru-SD označil Fico vlaky zadarmo, stanovenie minimálneho dôchodku či moderný európsky Zákonník práce, a nie ten africký, ktorý nám pripravila pravica, máme konsolidované verejné financie. "Médiá zaujímajú klebety a sprostosti, ale toto sú reálne výsledky, na ktorých musíme postaviť svoju budúcnosť. Sociálna demokracia v slovenskom podaní sú výsledky. Držíme slovo, čo povieme, to aj urobíme," dodal.
M. MAĎARIČ: Smer nepresadí niektoré svoje zámery, to však neznamená rezignáciu
Strana Smer-SD je súčasťou koalície zloženej zo strán, ktoré dosiahli vo vládnom programe dobrý kompromis. Znamená to však, že niektoré sociálno-demokratické zámery nebude môcť Smer-SD v tomto volebnom období realizovať. Počas programovej konferencie najsilnejšej parlamentnej strany to dnes vyhlásil podpredseda Smeru-SD Marek Maďarič.
"To ale neznamená rezignáciu. Naopak, tento čas by sme mali využiť aj na vypracovanie nového programu, s ktorým sa budeme uchádzať o podporu voličov v najbližších voľbách," povedal. Maďarič vyhlásil, že Smer-SD prispieva viac ako desaťročie k stabilite Slovenska. "Aj my sa dopúšťame chýb a mnohí nám veštia koniec. Ale nevidia, že náš príbeh je iný ako príbeh SOP, ANO, HZDS, SDKÚ, SMK či KDH. My sme vždy dokázali udržať jednotu a prijať personálne rozhodnutia, ktoré nám pomohli," povedal.
Maďarič pomenoval viacero tém, ktorým by sa strana Roberta Fica mala venovať, majú prehĺbiť sociálno-demokratickú politiku strany a slúžiť ako podklad pre nový stranícky program. Ten by sa podľa premiéra mohol s odkazom na Alexandra Dubčeka volať Politika s ľudskou tvárou. Kľúčovou agendou majú byť podľa Maďariča sociálno-ekonomické témy.
Pri téme práce a odmeňovania uviedol, že jednou zo základných výziev pre Smer-SD ostáva mzdová politika, ktorú chápe ako súčasť rozvojového modelu ekonomiky, kde ekonomický rast bude ťahaný aj mzdami zodpovedajúcimi produktivite práce. "Preto by pre nás malo ostať prioritou zvyšovanie minimálnej mzdy, na ktorú je naviazaná veľká časť mzdovej štruktúry a ktorá predstavuje dôležitý nástroj na celkový rast platov na Slovensku," povedal Maďarič.
Pri téme daní o dôvodov Smer-SD podľa jeho slov vždy zastával názor, že ťarchu daní a odvodov by nemali niesť ľudia s nízkymi príjmami. "Preto pre nás progresívne zdaňovanie príjmu fyzických osôb zostáva prirodzenou zložkou solidarity. Je tiež potrebné trvať na zvýšení dane z majetku, ktorú máme jednu z najnižších v porovnaní so svetovým priemerom. Podporovať by sme mali aj zavedenie novej dane z finančných transakcií a uvažovať o zdaňovaní ekologicky škodlivých aktivít," odporučil podpredseda strany.
Vo sfére bytovej politiky uviedol, že na Slovensku je nízka dostupnosť bývania. "Aby sa táto situácia zmenila, mali by sme podporiť rozvoj výstavby nájomných bytov. Mali by sme sa zasadiť aj o vznik nového typu bytových družstiev podľa modelu v susednom Rakúsku. Mohlo by ísť o podporu podobnú súčasnému hypotekárnemu príspevku pre jednotlivcov. Mohli by o ňu požiadať družstvá mladých ľudí bez nehnuteľnosti na bývanie, ktorých cieľom by bolo postarať sa o bývanie svojich členov," vysvetlil s tým, že družstvo by mohlo kolektívne požiadať o hypotéku, pričom vďaka väčšiemu rozsahu projektu by cena na jeden byt mala byť nižšia ako pri individuálnom nákupe. Smer-SD by sa podľa Maďariča nemal vzdať ani myšlienky učiteľských služobných bytov a perspektívne ju rozšíriť aj na ďalšie dôležité profesie vo verejnom sektore.
K téme rozvoja podnikateľského prostredia uviedol, že predstavitelia Smeru-SD by si mali uvedomiť dôležitosť malých a stredných podnikov, podporovať ich aj priamo finančne pomocou výhodných úverov a záruk, ktoré by mali byť poskytované prostredníctvom Slovenského investičného holdingu.
Smer-SD tu hovorí aj o podpore sektora vyspelých technológií, výskumu a vývoja, startupov a inovácií. "Účinným nástrojom posilnenia slovenskej ekonomiky je aj nárast kúpyschopného dopytu, ktorý by bol uspokojovaný domácou produkciou. To sa dá dosiahnuť najmä podporou lokálnej ekonomiky ako rodinné, družstevné, komunálne či sociálne podniky," konštatoval Maďarič.
Na margo témy sociálnej ekonomiky hovoril o grantoch a výhodných pôžičkách pre začínajúce sociálne podniky a novej legislatíve na podporu sociálnej ekonomiky, vrátane družstevnej. Spomenul aj uzákonenie možnosti chránených dielní na vykonávanie činností v exteriéri. Uvažovať podľa Maďariča treba aj o zjednodušení zohľadňovania tzv. sociálneho aspektu vo verejnom obstarávaní.
Zmysel zdravotníctva je v liečení ľudí, nie vo vytváraní zisku
Strana Smer-SD vidí primárny zmysel a účel zdravotníctva v tom, že lieči ľudí, a nie v tom, že vytvára zisk. Uvádza sa to v tézach, ktoré na dnešnej programovej konferencii Smeru-SD predstavil podpredseda strany Marek Maďarič s tým, že tézy majú prehĺbiť sociálno-demokratickú politiku strany.
"Treba jasne zadefinovať, čo je adekvátna zdravotná starostlivosť a čo patrí do základného balíčka zdravotnej starostlivosti. V základnom balíčku by mali byť okrem akútnych ochorení aj všetky preventívne programy," povedal Maďarič s tým, že všetky nákupy nemocníc, ich podmienky a ceny by mali byť dopredu zverejnené a analytikmi na centrálnej úrovni verejne porovnané s dostupnými domácimi i zahraničnými nákupmi.
Vo sfére školstva okrem iného uviedol, že jeho finančné posilňovanie musí ísť ruka v ruke s obsahovými a štrukturálnymi zmenami. "Špeciálne školy by mali byť naozaj len pre tých, ktorí to potrebujú. Deti zo sociálne vylúčených spoločenstiev by nemali posielať do špeciálnych škôl bez zohľadňovania ich reálnych schopností," upozornil.
Na margo dopravy Maďarič povedal, že Smer-SD chce pokračovať s podporou ekologických foriem dopravy. "Preto možno uvažovať o cieli, aby sa postupne mestská hromadná doprava v krajských mestách stala cenovo dostupnejšou minimálne vo forme zliav na časových cestovných lístkoch," pripustil.
Najsilnejšia parlamentná strana hovorí aj o väčšej dostupnosti kultúry pre nízkopríjmové skupiny a vidiecke obyvateľstvo. Spomína systém zliav a rozšírenie kultúrnych poukazov a obnovenie alebo dobudovanie kultúrnej infraštruktúry v regiónoch.
V súvislosti s témou regionálneho rozvoja Maďarič povedal, že je potrebné posilniť kompetencie splnomocnenca pre najmenej rozvinuté okresy. Zodpovedať by mal nielen za tvorbu a realizáciu akčných plánov, ale aj zastrešovať územný rozvoj na celoštátnej úrovni, zodpovedať za organizáciu územného plánovania a za tvorbu a realizáciu koncepcií regionálneho rozvoja. Peniaze z verejného rozpočtu treba podľa strany použiť tak, aby čo najviac prispeli k zníženiu regionálnych rozdielov.
Pri téme pôdohospodárstva spomenul Maďarič tri priority - potravinovú bezpečnosť, zdravú výživu a zamestnanosť na vidieku. Tiež vyhlásil, že je potrebné systém dotácií zmeniť tak, aby sa podpora odvíjala od počtu vytvorených pracovných miest, resp. od ukazovateľov sebestačnosti regiónu, nie od počtu hektárov.
Smer-SD sa chce naďalej venovať aj téme bezpečnosti. Hovorí tu o posilnení a personálnej stabilizácii ozbrojených zložiek a hlavných zložiek integrovaného záchranného systému. Ale aj o boji proti medzinárodnému terorizmu v spolupráci s ďalšími štátmi, ochrane hraníc EÚ a väčšej integrácii EÚ v oblasti obrannej a bezpečnostnej politiky. "Musíme rozlišovať medzi potrebnou ochranou človeka v ohrození života a ekonomickou migráciou a chrániť aj našich ľudí pred bezpečnostnými rizikami, ktoré prináša migrácia," povedal Maďarič.
V súvislosti s bojom proti korupcii podotkol, že Smer-SD plne podporuje záväzky vo vládnom programe, napr. prijatie protischránkového zákona. Maďarič pripomenul, že bol to práve Smer-SD, ktorý v minulosti presadil zákon o preukazovaní pôvodu majetku. "Mali by sme tiež zjednodušiť podávanie podnetov, zaviesť možnosť skúmať aj majetok blízkych osôb a zaviesť časovo neobmedzenú možnosť prokurátora pozastaviť účinnosť právnych úkonov, ktorými preskúmavaná osoba nadobudla majetok alebo sa ho zbavila," odporučil Maďarič.
Pri téme politického systému konštatoval, že v záujme ochrany demokracie je potrebné aktívne potlačovať zárodky všetkých druhov protidemokratických síl a politického extrémizmu, ako aj šírenia politiky deštrukcie a nenávisti.
Poslednou je téma zahraničnej politiky. "Smer-SD považuje za strategický a existenčný záujem Slovenska byť v jadre krajín EÚ a byť zodpovedným členom NATO," dodal.
P. KAŽIMÍR: Hlavným problémom rozvoja Slovenska sú regionálne rozdiely
Hlavným problémom ďalšieho rozvoja Slovenska sú regionálne rozdiely. Na dnešnej programovej konferencii Smeru-SD to vyhlásil podpredseda strany a minister financií Peter Kažimír.
"Regionálne rozdiely nie sú témou, ktorú môžeme zľahka pohladiť a potom sa na to vykašľať. Regionálne rozdiely sú hlavným problémom ďalšieho rozvoja našej krajiny. Žijeme totiž v krajine, kde rozdiel medzi najvyspelejšou časťou a tou najchudobnejšou je obrovský a bude zdrojom ďalších nerovnováh a problémov," uviedol Kažimír.
Nemožno podľa neho rezignovať na problém, že Bratislava je piaty najrozvinutejší región v Európe a východné časti patria k najzaostalejším v Európe. "To sa deje v jednej krajine. Takže regionálne rozdiely sú kľúčovou témou na to, aby sme mohli byť ďalej úspešní," zdôraznil Kažimír.
Generálny manažér strany a minister práce Ján Richter zas informoval, že nový rok by chcel začať ešte nižšou nezamestnanosťou, ako je dnes. Jeho predstava je, aby to bolo pod deviatimi percentami. "Štvrtý rok po sebe, chvalabohu, klesá nezamestnanosť. Urobíme všetko pre to, aby sme nový rok privítali číslom osem," vyhlásil. Richter považuje za najlepšiu sociálnu pracovnú politiku princíp "dať ľuďom prácu, ak o ňu stoja".
Podpredseda strany a vicepremiér pre investície Peter Pellegrini volá po sociálnej demokracii aj spoločnosti. "Slovensko má na to, aby to bola moderná a inovatívna krajina," vyhlásil. Pokiaľ ide o sociálnu demokraciu, tá musí podľa neho zboriť viacero mýtov. Podarilo sa to podľa neho v otázke konsolidácie verejných financií. "Sociálna demokracia ukázala, že dokáže konsolidovať verejné financie," poznamenal. Teraz podľa neho potrebuje ukázať, že sa vie vysporiadať s modernými technológiami. "Musíme zabezpečiť, aby k moderným technológiám mal prístup každý bez ohľadu na to, odkiaľ pochádza, z akej je sociálnej vrstvy," povedal Pellegrini.
M. FLAŠÍKOVÁ BEŇOVÁ: Po 17 rokoch sme zastali, mali by sme sa posunúť
Strana Smer-SD po 17 rokoch od svojho vzniku zastala a teraz by mala prehodnotiť niektoré veci a posúvať sa ďalej. Na dnešnej programovej konferencii to uviedla europoslankyňa za Smer-SD Monika Flašíková Beňová.
"Neprišla som hovoriť niečo, čo strane poškodí. Vidím Smer-SD do budúcna ako modernú sociálnu demokraciu," povedala. Podľa jej slov sa však Smer-SD dostal do situácie, keď napriek tomu, že má dobrý program, dobré návrhy, synonymom pre stranu sú prívlastky, ktoré sa nikomu nepáčia. "Musíme byť konzekventnejší, keď prívlastky ako korupcia a klientelizmus smerujú k našej strane. Máme dobrý program a všetko toto zanikne, ak sa do popredia dávajú niektoré zlyhania. Dúfam, že sa nám to do budúcna podarí odstrániť," apelovala.
Na margo programových téz, ktoré na konferencii predstavil podpredseda strany Marek Maďarič, Flašíková Beňová uviedla, že je škoda, že boli delegátom distribuované až dnes. "Je to ale dobrý materiál a niektoré veci by sme mohli rozpracovať. Musíme to byť my, kto bude aktívnejší v boji proti schránkovým firmám a mali by sme prísť s návrhom, aby veľké spoločnosti, ktoré neplatia faktúry malým a stredným podnikateľom, nemohli participovať na verejných zákazkách," odporučila.
Flašíkovej Beňovej tiež chýba vo vedení Smeru-SD žena. "Máme štátne tajomníčky, žiaľ, nemáme ministerku. Bol by to dôkaz, že sociálna demokracia má zakotvenú aj rovnosť príležitostí," myslí si.
Predseda strany Robert Fico reagoval, že Smer-SD často bojuje s veternými mlynmi. "Spomeňme si na prípad CT v Piešťanoch. V podstate to bolo úplne inak. Draho chcel nakúpiť Alan Suchánek (OĽaNO-NOVA). Museli sme na to my upozorniť, ak by nie, doteraz by mal Bielu vranu a tváril sa ako hrdina. Ubezpečujem každého, že ak budem mať relevantné dôvody na zakročenie, zakročím. Ja som počas prvej vlády vymenil 11 ministrov," uzavrel Fico s dôvetkom, že nikto v Smere-SD nestojí za to, aby kvôli nemu strana padla, ale na vyvodenie zodpovednosti musia byť relevantné dôvody.
M. ŠEFČOVIČ: Mali by sme lepšie využívať Junckerov investičný balíček
Slovensko by malo lepšie využívať Európsky fond pre strategické investície, tzv. Junckerov investičný balíček. Myslí si to podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič.
"Verím, že tento fond môže byť veľmi dobrý zdroj pre investície, ktoré potrebujeme do infraštruktúry a modernizácie miest," povedal na dnešnej programovej konferencii Smeru-SD v Bratislave.
Poukázal na projekty v zahraničí zafinancované z tohto fondu. "Spomeniem jeden - 400 miliónov eur pre 40.000 domácností vo Francúzsku. Zníži to každej rodine náklady na energie o viac ako 1000 eur za rok," uviedol.
Šefčovič je presvedčený, že podobné projekty vieme zrealizovať aj na Slovensku. "Je potrebné vytvoriť investičné platformy," poznamenal. Do roku 2020 by sa mali prostredníctvom fondu vyčerpať stovky miliárd eur.
Eurokomisár hovoril aj o obavách ľudí z toho, ako bude vyzerať budúca Európa. "Majú obavy z toho, akým tempom sa otvárajú nožnice medzi pár superbohatými rodinnými klanmi a stámiliónmi chudobnými a ako vo väčšine vyspelých krajín zápasí o prežitie stredná vrstva, ktorá bola tradične zdrojom rastu," vysvetlil.
Šefčovič volá po posilnení európskeho pilieru sociálnych práv. "Musíme dať všetkým rovnaké príležitosti, posilniť zamestnanecké, sociálne práva a zvýšiť potenciál našej pracovnej sily," poznamenal. Pomôcť treba podľa neho aj mladým ľuďom, ktorí si dnes ťažko hľadajú svoju prvú prácu.
Podpredseda EK zdôraznil, že sociálna demokracie je tu pre ľudí, ktorí ťažko pracujú a pre ktorých je každodenný život často ťažký. Týmto podľa neho treba pomáhať. "Na ekonomický rast sa treba pozerať ako na prostriedok, ktorý má dať našim ľuďom vyšší životný štandard," vyhlásil.
Naša trhová ekonomika musí byť podľa neho postavená na silnom sociálnom základe, "ktorý bude naprávať nespravodlivé spoločenské rozdiely, chrániť pred negatívnymi dosahmi globalizácie, stabilizovať našu spoločnosť a prinášať nové príležitosti".
K. Neveďalová by chcela, aby Smer pomohol homosexuálom
Strana Smer-SD by mala pomôcť homosexuálom. Napríklad v otázke informovania o zdravotnom stave ich partnerov. Na programovej konferencii Smeru-SD to povedala bývalá europoslankyňa Smeru-SD Katarína Neveďalová.
"Možno keby sme sa zamysleli nad tým, ako týmto ľuďom trochu zlepšiť život, najmä v oblasti informácií o zdravotnom stave ich partnera, v možnostiach dedenia po partneroch. Keď sa budeme tváriť, že nechceme, lebo sme konzervatívni, títo ľudia nezmiznú," obrátila sa na svojich straníckych kolegov Neveďalová.
Pripomenula, že aj homosexuáli sú potenciálni voliči. "Práve my sme podľa môjho názoru strana, ktorá by týmto ľuďom mala pomôcť," zdôraznila Neveďalová, ktorá by tiež privítala viac žien v politike, podobne ako Monika Flašíková Beňová.
"Oceňujem odvahu, Katka," reagoval na Neveďalovej vystúpenie ohľadom pomoci homosexuálom predseda vlády a Smeru-SD Robert Fico.
0